Питерборо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала Питерборо

Питерборо (англиски: Peterborough) — град во Обединетото Кралство, поточно во Англија. Според проценка од 2007 година во градот живееле 141.608 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според проценка, во градот 2008 година живееле 141.608 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]