Алхамбра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алхамбра
الحمراء
Alhambra
*
Светско наследство на УНЕСКО

The Patio de los Arrayanes.
Држава Шпанија
Тип
Критериуми i, iii, iv
Навод 314
Регион** Европа
Записно минато
Запис 1984  (8th заседание)
Продолжетоци 1994
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Алхамбра (арапски: الحمراء) е тврдина која се наоѓа во Гранада, Шпанија. Овој замок датира уште од времето на маврите.

Сè до 1492 година, замокот бил резиденција на маварските владетели, а денеска претставува еден од спомениците на исламската архитектура. Комплексот е вклучен во списокот на УНЕСКО.

Целиот комплекс се состои од повеќе градини, дворец и замок. Зазема површина од 142 000м², со размери од 740 метри со 205 метри, опкружена со ѕид и тринаесет кули. Во 2007 година, Алхамбра учествувала во кампањата на Новите седум светски чуда на светот, но не била избрана меѓу нив.

Plan of the Palacio Arabe 1889