Макаел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Макаел
Поглед кон Макаел
Поглед кон Макаел
Знаме на Макаел
Знаме
Координати: 37°20′N 2°18′W / 37.333° СГШ; 2.300° ЗГД / 37.333; -2.300
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна44 км2 (17,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000554000000554 м
Население (2005)
 • Вкупно6.212
 • Густина138,4/км2 (358,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Макаел — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Макаел помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

5,861

5,767 5,786 5,857 5,893 6,002 6,091

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Macael Архивирано 19 август 2006 г.. - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Macael - Diputación Provincial de Almería