Грејтфул дед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Групата во 1970-ти години

Грејтфул дед била американска рок група формирана во 1965 година во Пало Алто, Калифорнија.[1][2] Групата е позната по својот уникатен и еклектичен стил, кој ги спојува елементите на рок, психоделија, експериментална музика, модален џез, кантри, фолк, блуграс, блуз, реге и спејс рок при изведби во живо, како и по нивнаите посветени фанови.

„Нивната музика“, напишал Лени Кејс, „допира на терен за кој повеќето други групи дури и не знаат дека постои“.[3] Групата била рангирана на 57 место во списанието „Ролинг Стоун“ во листата на најголемите уметници на сите времиња.

Грејтфул дед бил основан во Заливот на заливот Сан Франциско во услови на пораст на контракултурата во 1960-те години. Основачи биле: Џери Гарсија (водечка гитара, вокал), Боб Веир (ритам гитара, вокал), Рон Пигпен, МекКернан (клавијатури, хармоника, вокал), Фил Леш (бас, вокал) и Бил Кројцман (тапани). Членовите на Грејтфул дед свиреле заедно во разни бендови во Сан Франциско. Леш бил последниот член кој се приклучил на Варлрок пред тие да станат Грејтфул дед. Тој ја заменил Дана Морган Џуниор, која свирела бас на неколку свирки. Тапанарот Мики Харт и лиричарот Роберт Хантер се приклучиле во 1967 година. Со исклучок на МекКернан, кој починал во 1973 година и Харт, кој одвоил време од 1971 до 1974 година, јадрото на групата останало заедно за целата нејзина триесет годишна историја. Другите официјални членови на групата се Том Константен (клавијатури, 1968-1970), Џон Пери Барлоу (лиричар, 1971-1995), Кит Годо (клавијатури, 1971-1979), Дона Гохо (вокал, 1972- 1979), Брент Мидленд (клавијатури, вокали, 1979-1990) и Винс Велник (клавијатури, вокали, 1990-1995). Брус Хорнсби (хармоника, пијано, вокал) бил член на турнеја од 1990 до 1992 година, како и гостин на бендот пред и по турнејата.

Во 2015 година, четворицата преживеани ја одбележале 50-годишнината на бендот со серија концерти кои биле нивните последни настапи заедно.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meriwether, Nicholas G. (2012). Reading the Grateful Dead: A Critical Survey. Scarecrow Press. стр. 280. ISBN 0-8108-8371-6. 
  2. Metzger, John (1999). "Mother McCree's Uptown Jug Champions". The Music Box. The Music Box, Inc. Архивирано од изворникот на September 27, 2012. конс. August 21, 2012. 
  3. Kaye, Lenny (1970). "The Grateful Dead – Live/Dead". Rolling Stone. конс. October 18, 2010.