Прејди на содржината

Клукало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клукало во облик на рака на куќна порта во с. Стенче, Горни Полог.

Клукало или тропало — направа со која оние вон куќата можат да ги известат оние во неа за нивното присуство. Еден дел од клукалото е прицврстен за вратата, а другиот (обично метален) дел е закачен за првиот со шарка, за да може да се подига и да удира („клука“) по плоча прицврстена на вратата, или пак по самата врата, притоа правејќи врева. Плочата, ако ја има, се продава во комплет со клукалото.

Клукалата честопати се украсни, но можат да се состојат едноставно од прицврстен метален висок или прстен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]