Куќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Куќа е самостојна, издвоена градба која служи за домување, направена од дрво, камен, цигла, бетон или некој друг материјал и опремена со водоводна, електрична и друга инсталација.[1][2] Куќите се покриени на различни начини, со цел да се спречи протекувањето на водата од атмосферските врнежи (дожд, снег). Исто така, куќите може да имаат врата која служи за заштита на жителите од крадци и други опасности. Во современата западна цивилизација, куќите се составени од соби за спиење и за дневен престој, како и од бања, кујна и други помошни простории. Некои куќи имаат посебна соба за јадење, а во некои таа е споена со другите соби (со кујната или со дневната соба). Во традиционалните селски куќи, во куќата може да постои дел во кој се чуваат некои домашни животни.

Историја[уреди | уреди извор]

Познати куќи во светот[уреди | уреди извор]

Поради своето историско значење или поради архитектонската вредност, многу куќи во светот претставуваат дел од културното наследство, како што се:

Познати куќи во Македонија[уреди | уреди извор]

Поради своето историско значење или поради архитектонската вредност, повеќе куќи во Макеоднија претставуваат дел од културното наследство, како што се:

Куќата како мотив во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • Куќа во Прованса“ - слика на францускиот сликар Пол Сезан од 1885 година.
 • Авантурата во празната куќа“ (англиски: The Adventure of the Empty House) - расказ на Артур Конан Дојл.
 • „Куќи и дворци“ — расказ на италијанскиот писател Џани Родари.[3]
 • „Ние и куќите“ — расказ на рускиот писател Велимир Хлебников.[4]
 • „Куќата на изгрејсонцето“ (англиски: The House Of The Rising Sun) - песна на британската рок-група Анималс (The Animals) од 1964 година.[5]
 • „Куќа на загатките“ (англиски: Riddle House) - песна на австралиската рок-група Брдеј парти (The Birtday Party).[6]
 • „Во оваа куќа што ја викам дом“ (англиски: In This House That I Call Home) - песна на американската рок-група Икс (X) од 1981 година.[7]
 • „Куќа од мраз“ (англиски: Ice House) - песна на британската рок-група Кричрс (The Creatures) од 1983 година.[8]
 • „Нашата куќа“ (англиски: Our House) - песна на британската рок-група Меднес (Madness) од 1982 година.[9]
 • „Бура во мојата куќа“ (англиски: Storm In My House) — песна на американската рок-група Минитмен (Minutemen) од 1984 година.[10]
 • „Куќи во движење“ (англиски: Houses In Motion) — песна на американската рок-група Токинг хедс (Talking Heads) од 1980 година.[11]
 • „Палење на куќата“ (англиски: Burning Down the House) — песна на Токинг хедс од 1983 година.[12]
 • „Во оваа куќа“ (англиски: In This House) — песна на американскиот хип-хоп музичар Лил Вејн (Lil Wayne) од 2018 година.[13]
 • „Запали ја куќата“ (англиски: Set The House Ablaze) — песна на британската рок-група Џем (The Jam) од 1980 година.[14]
 • „Куќата што гори до темел“ (англиски: House burning down) — песна на рок-групата Џими Хендрикс Експириенс (The Jimi Hendrix Experience) од 1970 година.[15]
 • „Црвена куќа“ (англиски: Red House) - песна на Џими Хендрикс Експириенс (The Jimi Hendrix Experience) од 1967 година.[16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Schoenauer, Norbert (2000). 6,000 Years of Housing (rev. ed.) (New York: W.W. Norton & Company).
 2. „housing papers“ (PDF). clerk.house.gov. Архивирано од изворникот (PDF) на January 17, 2013. Посетено на December 18, 2012.
 3. Џани Родари, Приказни по телефон. Култура, Македонска книга, Мисла, Наша книга и Детска радост, Скопје, 1993.
 4. Велимир Хлебњиков, Краљ времена Велимир I. Просвета: Београд, 1964, стр. 295-305.
 5. YouTube, The Animals - The House Of The Rising Sun 1964 (High Quality) (пристапено на 5.12.2020)
 6. DISCOGS, The Birthday Party – The Birthday Party (пристапено на 25.6.2021)
 7. YouTube, X- In This House That I Call Home (пристапено на 5.12.2020)
 8. DISCOGS, The Creatures – Feast (пристапено на 16.8.2021)
 9. YouTube, Madness - Our House (Official HD Remastered Video) (пристапено на 5.12.2020)
 10. Discogs, Minutemen ‎– Double Nickels On The Dime (пристапено на 22.1.2021)
 11. DISCOGS, Talking Heads – Remain In Light (пристапено на 15.5.2021)
 12. YouTube, Talking Heads - Burning Down the House (Official Video) (пристапено на 7.12.2020)
 13. YouTube, In This House (feat. Gucci Mane) (пристапено на 5.12.2020)
 14. Discogs, The Jam – Sound Affects (пристапено на 27.2.2021)
 15. The Jimi Hendrix Experience, Electric Ladyland, Experience Hendrix, MCD 11600, 1997.
 16. The Jimi Hendrix Experience, Are Youe Experienced?, Experience Hendrix, MCD 11608, 1997.