Прејди на содржината

Куќа на Костојчиновци (Вевчани)

Координати: 41°14′21.82″N 20°35′19.39″E / 41.2393944° СГШ; 20.5887194° ИГД / 41.2393944; 20.5887194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Костојчиновци
Поглед кон куќата, од југоисток, 2018 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
Видкуќа
Стилстароградски
МестоВевчани
ЗемјаМакедонија
Почната1880
Завршена1890
Технички податоци
Катови2
Подна површина92 м2

Куќа на Костојчиновцистароградска куќа во селото Вевчани, Македонија. Куќата е прогласена за споменик на културата на Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Куќата припаѓала на познатото вевчанско семејство на градители, Костојчиновци, кои работеле како печалбари, главно во Влашко.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Куќата на Костојчиновци претставува малечка куќа со колонада од столбови и еркери што кружат на предниот дел од куќата, долниот дел е во камен, а горниот дел од бондрук конструкција.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Архитектура“. Vevcani info. Архивирано од изворникот на 2016-08-22. Посетено на 17 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°14′21.82″N 20°35′19.39″E / 41.2393944° СГШ; 20.5887194° ИГД / 41.2393944; 20.5887194