Химерска куќа (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Химерска куќа
House with Chimaeras front façade.JPG
Општи податоци
Стил Art Nouveau
Местоположба Липки
Адреса 10 Банкова улица
Земја Украина
Координати 50°26′42″ СГШ 30°31′43″ ИГД / 
Почната 1901
Завршена 1902
Трошок за изградба 133,000 рубли
Технички податоци
Структурен систем бетонска основа
Катови 3 (Банкова улица (Киев)
Подна површина 33.095 m2 (356,231.62 sq ft)
Проектирање и изградба
Архитект Владислав Городецки

Химерската куќа (украински: Будинок з химерами) претставува уметнички објект кој се наоѓа во областа Липки во Киев, престолнината на Украина. Објектот се наоѓа од спротивната страна на Претседателската палата, на Банковата улица.

Улицата пред објектот е затворен за автомобилски сообраќај и главно се користи како пешачка зона, поради близината со претседателската палата.

Самиот објект бил изграден од страна на Владислав Городецки, во 1902 година[1]. Сепак, архитектот морал да ја продаде главно од финансиски причини, по кое сопствениците се менувале на неколку пати, за да на крај биде национализирана со доаѓањето на комунистичката власт во земјата. По демократизацијата, целата зграда била реконструирана надворешно и внатрешно, според оригиналните проекти на Городецки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Малаков, Дмитро (1999). Архітектор Городецький. Кий. ISBN 9667161307