Химерска куќа (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Химерска куќа
Карта
Општи податоци
Стиларт нуво
МестоЛипки
Адреса10 Банкова улица
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Координати50°26′42″N 30°31′43″E / 50.44500° СГШ; 30.52861° ИГД / 50.44500; 30.52861Координати: 50°26′42″N 30°31′43″E / 50.44500° СГШ; 30.52861° ИГД / 50.44500; 30.52861
Почната1901
Завршена1902
Трошок за изградба133.000 рубqи
Технички податоци
Структурен систембетонска основа
Катови3 (Банкова улица (Киев)
Подна површина3,309.5 m2 (35,623.16 sq ft)
Проектирање и изградба
АрхитектВладислав Городецки

Химерска куќа (украински: Будинок з химерами) — уметнички објект кој се наоѓа во областа Липки во Киев, престолнината на Украина. Објектот се наоѓа од спротивната страна на Претседателската палата, на Банковата улица.

Улицата пред објектот е затворен за автомобилски сообраќај и главно се користи како пешачка зона, поради близината со претседателската палата.

Самиот објект бил изграден од страна на Владислав Городецки, во 1902 година[1]. Сепак, архитектот морал да ја продаде главно од финансиски причини, по кое сопствениците се менувале на неколкупати, за да на крај биде национализирана со доаѓањето на комунистичката власт во земјата. По демократизацијата, целата зграда била реконструирана надворешно и внатрешно, според оригиналните проекти на Городецки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Малаков, Дмитро (1999). Архітектор Городецький. Кий. ISBN 9667161307