Воена катедрала Свети Никола (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала Свети Никола
Військовий Микільський собор
Основни податоци
МестоКиев, Украина
Осветен1696
Мреж. местоhttp://www.mykilsky.org.ua/
Архитектонски опис
Архитектонски стилбарок
Завршен1696

Воената катедрала Свети Никола (украински: Військовий Микільський собор) е поранешна катедрала која се наоѓала во Киев, Украина. Таа претставувала една од воените катедрали на Руската Империја со поглед кон Днепар.

Самиот христијански храм бил дизајниран од страна на Осип Старцев, во стил на барок. Црквата била изградена во 1696 година, а била позната по своите блескави позлатени икони. Камбанаријата била поставена во XVIII век.

Во 1934 година, советските власти ја срушиле палатата, а на нејзино место изградиле пионерски дом.