Прејди на содржината

Музеј на канализацијата (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на канализацијата
Музей каналізації
Карта
Основан1994
МестоКиев, Украина Украина

Музејот на канализацијата (украински: Музей каналізації ) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Овој невообичаен музеј ги привлекува туристите со невообичаена изложба посветена на развојот на санитаризацијата не само во Украина, туку и во целиот свет. Музејот бил основан во 1994 година.