Проризна улица (Киев)

Координати: 50°26′54.26″N 30°31′6.82″E / 50.4484056° СГШ; 30.5185611° ИГД / 50.4484056; 30.5185611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Проризна улица
Вулиця Прорізна (украински)
Вулиця Прорізна
Поранешни називи:Мартинивска, Жолотохрештенска , Василчиковска, Свердловска
Место:Киев, Украина
Координати:50°26′54.26″N 30°31′6.82″E / 50.4484056° СГШ; 30.5185611° ИГД / 50.4484056; 30.5185611
Карта

Проризната улица (украински: Вулиця Прорізна) е улица која се наоѓа во Киев, Украина. Улицата се наоѓа помеѓу Крештатик и Владимирската улица.

Улицата била снована при крајот на 40-тите и почеток на 50-тите години на 19 век. Во 1848, според киевскиот урбанистички план, улицата била обележана. Едно од најстарите имиња на оваа улица е Мартинивска. Во 50-тите години, оваа улица е позната под две имиња: Жолотохрештенска и Проризна. Од 1863 до 1919 улицата официјалното име на улицата било Василчиковска, според генералниот гувернер на Киев. Во исто време било користено и сегашното и име. Во времето на комунистичкиот период, улицата се викала Свердловска, за да по 1991 година го добие денешното име.