Крештатиски парк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крештатиски парк
Крещатый парк
Поглед кон паркот
Карта
МестоКиев,  Украина

Крештатискиот парк (украински: Хрещатий парк) се наоѓа во Киев, Украина.

Паркот бил основан во 1882 година, и се наоѓа во близина на Европскиот плоштад на падините на реката Днепар.

Паркот има површина од 11,8 хектари и во почетокот бил дел од Градскиот кралски парк.

Галерија[уреди | уреди извор]