Китаевска црква (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Китаевска црква
Китаївська пустинь
Карта
МестоКиев
ЗемјаУкраина
ВероисповедУкраинска православна црква - Московски патријарх
Историја
Основана18 век
Архитектура
Завршена21 век

Китаевската црква (украински: Китаївська пустинь) е манастир кој се наоѓа во Киев, Украина. Името на црквата доаѓа по Китаево, регион во Киев.

црквата била изградена во текот на 18 век, и работела до доаѓањето на комунистичката власт во СССР. Во 1990-тите била повторно реновирена.