Црква Свети Никола Чудотворец на вода (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Никола Чудотворец
Церква Миколи Чудотворця
Место Киев
Земја Украина
Вероисповед Украинска православна црква - Московски патријарх
Историја
Основана 2003
Посветена на Свети Никола
Архитектура
Стил Украински барок

Црквата Свети Никола Чудотворец на вода (украински: Церква Миколи Чудотворця (на воді)) е црква која се наоѓа во Киев, Украина.

Православниот храм бил изграден во почетокот на 20 век, за да во 1930 биде срушен. Во 2003 година црквата била повторно изградена а осветувањето се случило на 7 јули 2004 година од страна на митрополитот Владимир.

Висината на храмот изнесува 23 метри.