Црква Света Троица (Соломенски реон - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Света Троица
Свято-Троїцька церква
Место  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 1916
Архитектура
Урната 1930-ти

Црквата Света Троица (украински: Свято-Троїцька церква) е поранешен православен манастир кој се наоѓал во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1916 година, а била разрушена во 1930 година.