Железна капела (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Железна капела
Залізна каплиця
Место  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 1869
Посветена на Александар II
Архитектура
Завршена 1871
Урната 1928

Железната капела (украински: Залізна каплиця) е поранешен верски објект кој се наоѓал во Киев, Украина.

Објектот бил изграден во периодот од 1869 до 1871 година и разрушен од страна на болшевиците во 1928 година.

Во 1866 година, Дмитриј Каракозов направил неуспешен атентат врз рускиот император Александар II. Така, по овој настан било решено да се изгради храм кој ќе биде посветен на заштитата на царот на Русија. Изградбата на капелата започнала истата година, а била завршена и официјално пуштена на 28 март 1871 година. Капелата била најпрвин затворена, за да во 1928 година истата биде срушена. До 1928 година таа немала никаква намена.