Прејди на содржината

Михаилова црква (Видубички манастир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Михаилова црква
Михайлівський собор
Карта
МестоКиев
ЗемјаУкраина
ВероисповедУПЦ-КП
Историја
Основана11 век
Архитектура
Стилукраински барок
Завршена20 век

Михаиловата црква (украински: Михайлівський собор) претставува христијански храм во Видубичкиот манастир во престолнината на Украина, Киев.

Храмот бил изграден во периодот од 1070 до 1088 година од страна на Големиот кнез Всеволод I Јарославич. Во текот на историјата, источниот дел од црквата се срушил главно поради појава на влага. Во средината на 17 век, храмот бил реновиран од страна на митрополитот Петро Могила. Храмот доживеал реновирање а како главен архитект бил М. Јрасов. следната реставрација била направена во периодот од 1974 до 1981 година.