Трпезна црква Свети Петар и Павле (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трпезна црква Свети Петар и Павле
Трапезна церква Петра і Павла
Место Киево-печерска лавра,  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 1686
Архитектура
Стил украински барок
Завршена 1694
Урната 1893

Трпезната црква Свети Петар и Павле (украински: Трапезна церква Петра і Павла) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киево-печерската лавра во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1694 година, а била разрушена во 1893 година.

Во текот на 1686 година, во близина на Успенската катедрала била изградена дрвена црква и посветена на апостолите Свети Петар и Свети Павле. Во периодот од 1686 до 1694 година, на местото на оваа црква била изградена нова црква од градежен материјал во класичен украински барок стил.

Во 1893 година било решено и оваа црква да биде разрушена, а на нејзино место да биде изградена нова црква. За главен архитект бил избран Владимир Николаев.