Владимирско-Либидска црква (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владимирско-Либидска црква
Володимиро-Либідська церква
Место  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 1835
Архитектура
Урната 1930

Владимирско-Либидската црква (украински: Володимиро-Либідська церква) е поранешна црква која се наоѓала во Киев, Украина.

Црквата била изградена во 1835 а била раЗрушена во 1930 година.