Црква Рождество на Пресвета Богородица (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Рождество на Пресвета Богородица
Церковь Рождества Пресвятой Богородицы
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана 1696
Архитектура
Стил барок

Црквата Рождество на Пресвета Богородица (украински: Церковь Рождества Пресвятой Богородицы ) е црква која се наоѓа во Киево-печерската лавра во Киев, Украина.

Црквата била изградена во 1696 година од дрво. Во 1767 година, црквата била целосно реконструирана. Црквениот иконостас бил изработен во 1784 година.