Црква „Воздвижение на Чесниот Крст“ (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква на Светиот Крст
Крестовоздвиженская церковь
Карта
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1700
Посветена наУкраинска православна црква
Архитектура
Стилукраински барок
Завршена1700

Црквата на Светиот Крст (украински: Крестовоздвиженская церковь) е црква која се наоѓа во Киевско-печерската лавра во Киев, Украина.

Црквата била изградена во 1700 година. По завршувањето, внатрешноста на црквата бил изработен во козачки барок стил. Во 1769 година бил изработен дрвениот иконостас.

По падот на комунизмот, црквата и припаднала на Украинската православна црква (Московска патријаршија).