Црква Света Ана (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Света Ана
Церковь Зачатия Святой Анны
Карта
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1679
Архитектура
Стилбарок

Црквата Света Ана (украински: Церковь Зачатия Святой Анны ) е црква која се наоѓа во Киевско-печерската лавра во Киев, Украина.

Црквата била изградена во 1679 година и се наоѓа над влезот од Далечните пештери. Под црквата се наоѓаат големи ходници во вид на лавиринт. Првично, куполата била изградена во барокна форма. Во периодот од 1809-1810 година, црквата била повторно изградена.