Црква Света Троица (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Света Тројца
Свято-Троїцький собор
Troeshchina.jpg
Основни податоци
Место Киев, Украина
Држава Украина
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црква Света Тројца (украински:Свято-Троїцький собор) е една од најголемите украински православни цркви во Киев, Украина.

Таа била изградена на периферијата на Киев, во поранешното село Троештина, помеѓу 1991 и 1997 година. Црквата е посветена на Света Троица. Таа е изградена во стил на барок. Во нејзина непосредна близина се наоѓа камбанерија.