Флоривски манастир (Киев)

Координати: 50°46′36″N 30°57′54″E / 50.77667° СГШ; 30.96500° ИГД / 50.77667; 30.96500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Флоривски манастир
Флорівський монастир
Карта
50°46′36″N 30°57′54″E / 50.77667° СГШ; 30.96500° ИГД / 50.77667; 30.96500
МестоКиев
ЗемјаУкраина
ВероисповедУкраинска православна црква - Киевски патријарх
Историја
Основана16 век
Основач(и)Сигмунт II Август
Посветена наХристово воскресение
Архитектура
СтилУкраински барок
Завршена16 век

Манастирот на Христовото воскресение познат и како Флоривски манастир (украински: Флорівський монастир) е манастир кој се наоѓа во Киев, Украина. Христијанскиот објект датира од 16 век.

Манастирот во голема мера бил проширен во времето на Големата северна војна, кога Петар Велики наредил рушење на стариот манастир.

Црквата претставува типичен пример за украински барок стил. Првиот камен темелник бил поставен во 1722 година. По десет години, објектот бил посветен на Христовото воскресение. Камбанаријата, која е во неокласичен стил била додадена подоцна.