Ботаничка градина Александар Фомин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ботаничка градина Александар Фомин
Ботанічний сад імені академіка Олександра Фоміна
Ботаничка градина
Земја  Украина
Општина Киев
Знаменитост Киевски универзитет
IUCN категорија IVa

Ботаничката градина Александар Фомин (украински: Ботанічний сад імені академіка Олександра Фоміна) се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Градината била основана во 1839 година, и денеска има големина од 22,5 хектари со 8,000 растителни видови. Во 1935 година, градината била именувана според украинскиот академик Александар Фомин.

Градината е во сопственост на Киевскиот универзитет.