Берковечки гробишта (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берковечки гробишта
Берковецький цвинтар
Гробот на Павел Михајлович Улицкиј
Податоци
Основани1957
МестоКиев, Украина
ЗемјаУкраина
Координати 50°29′40″N, 30°23′42″E
Типјавни
Големина134 хектари

Берковечките гробишта (украински: Берковецький цвинтар) се најголемите гробишта кои се наоѓаат во Киев, Украина.

Гробиштата се наоѓаат во реонот Берковец. Тие биле основани во 1957 година и денеска зафаќа површина од 152 хектари. Дел од останките на Лукјановските еврејски гробишта биле пренесени овде по уништувањето на гробиштата.

На овие гробишта почиваат: