Прејди на содржината

Музеј на Александар Пушкин (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на Александар Пушкин
Музей Олександра Пушкіна
Карта
Основан1990
МестоКиев, Украина Украина

Музејот посветен на Александар Пушкин (украински: Музей Олександра Пушкіна ) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот бил отворен во мај 1990 година по повод 200-годишнината раѓањето на поетот Александар Сергеевич Пушкин. Материјалите од музејот биле собрани од страна на Јакоц Бердичевски кој долги години собирал материјали поврзани со животот и делото на Пушкин.