Прејди на содржината

Контрактовски плоштад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Контрактовски плоштад
Контрактова площа
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Контрактовскиот плоштад (украински: Контрактова площа) е плоштад кој се наоѓа во Киев, Украина. Плоштадот се наоѓа во реонот Подил, и претставува голем економски, културен и транспортен центар на Подил.

Плоштадот бил познат уште во времето на Киевска Рус како стратешки дел од Подил[1]. Изградбата започнала во текот на XVIII век[1][2].

Во периодот од 1748-1749 година била изградена Самсоновата фонтана, чија изградба била наменета за дистрибуција на водата во оваа област[3].

Во текот на својата историја, плоштадот имал многу имиња. Во периодор од 1869-1919 се викал Александров плоштад, во периодот од 1919-1944 се викал Црвен плоштад, од 1945-1990 се викал Контрактовски, но сè уште популарно се нарекувал по своето старо име, за да во 1990 официјално биде преименуван под денешното име.

Позначајни градби:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Kudrytskyi, A. (1981). Kyiv, Encyclopedic Directory. Kiev: Ukrainian Soviet Encyclopedia. стр. 306–7.
  2. „Kontraktova Ploshcha“. Wiki-Encyclopedia Kiev (украински). Посетено на 2007-12-13.
  3. Hewryk, Titus D. (1982). The Lost Architecture of Kiev. New York City: The Ukrainian Museum. ASIN: B0006E9KPQ. (Out of print)