Прејди на содржината

Споменик на вечната слава (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на вечната слава
Меморіал Вічної Слави
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Почната1957

Споменикот на вечната слава (украински: Меморіал Вічної Слави) е споменик кој се наоѓа во Киев, Украина. Споменикот е се наоѓа во Печерската област. Се состои од обелиск, и алеја на хероите каде се наоѓаат гробовите на 34 војници кои загинале во Втората светска војна.

Комплексот бил отворен на 6 ноември 1957 година. Обелискот е висок 27 метри и е изработен од гранит.