Трпезна црква (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трпезна црква
Трапезна Палата
Карта
Координати: 50°26′05″ N; 30°33′19″ E / 50.434715° СГШ; 30.555237° ИГД / 50.434715; 30.555237
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1893
Архитектура
Завршена1896

Трпезната црква (украински: Трапезна Палата) е црква која се наоѓа во Киевско-печерската лавра во Киев, Украина. Овде монасите ги извршувале своите оброци.

Објектот бил изграден во периодот од 1893 до 1895 година, во време кога на тоа место живееле повеќе од 1000 монаси.