Трпезна црква (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трпезна црква
Трапезна Палата
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана 1893
Архитектура
Завршена 1896

Трпезната црква (украински: Трапезна Палата) е црква која се наоѓа во Киево-печерската лавра во Киев, Украина. Овде монасите ги извршувале своите оброци.

Објектот бил изграден во периодот од 1893 до 1895 година, во време кога на тоа место живееле повеќе од 1000 монаси.