Патријаршиска катедрала на Христовото Воскресение (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катедрала на Христовото Воскресение
Патріарший Собор Воскресіння Христового
Патріарший собор воскресіння христового, Київ.jpg
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоКиев, Украина
ПрипадностУнијатство
ВодствоУкраинска Грчка католичката црква
Архитектонски опис
Завршен2013

Патријаршиската катедрала на Христовото Воскресение (украински: Патріарший Собор Воскресіння Христового) е главната катедрала на Украинската гркокатоличка црква, кој се наоѓа во Киев, главниот град на Украина. Црквата е во фаза на изградба, иако нејзината златна куполи и крстот веќе се изградени.

Соборниот храм се наоѓа на левата страна од реката Днепар, што е една од ретките цркви на Киев, кои не се наоѓаат на десната страна.