Манастир Света Троица (Киев)

Координати: 50°24′56″N 30°33′49″E / 50.41556° СГШ; 30.56361° ИГД / 50.41556; 30.56361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир Света Троица
Свято-Троїцький Іонинський чоловічий монастир
Карта
50°24′56″N 30°33′49″E / 50.41556° СГШ; 30.56361° ИГД / 50.41556; 30.56361
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1871
Архитектура
Завршена1872

Манастирот Света Троица (украински: Свято-Троїцький Іонинський чоловічий монастир, руски: Свято-Троицкий Ионинский монастырь) е украински православен манастир кој се наоѓа во Киев, Украина, на кратко растојание од средновековниот Видубички манастир.

Овој манастир бил основен од страна на игуменот на Видубичкиот манастир Јоан во 1864 гофина. Принцезата одлучила да го подржи проектот на игуменот[1]. Камбанаријата, која е висока 110 метри, е една од највисоките во православниот свет.[2]. довршувањето на манастирот бил стопиран поради избувнувањето на Првата светска војна. Во тоа време, во манастирот живееле околу 800 монаси.

Манастирот бил затворен во 1934 година и бил преземен од страна на Националниот ботанички институт Гришко. Неодамна монасите поврторно го обновиле манастирскиот живот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Official website: Early history
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-12. Посетено на 2011-08-27.