Монашки манастир (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Богојавленски манастир
Богоявленський собор
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана 1690-1693
Архитектура
Архитект(и) Осип Дмитриевич Старцев
Урната 1935

Монашкиот манастир или Богојавленскиот манастир е православен манастир во Подил, Киев, Украина, во близина на плоштадот Контрактова. Историјата на манастирот е испреплетена заедно со онаа на Националниот универзитет Киево-Могиланска академија, која се наоѓа во истиот комплекс.

Манастирот се претпоставува дека бил основан од страна на константинополскиот патријарх Еремија II. Теофан III, Патријарх на Ерусалим, го реорганизирал манастирот во монашко училиште, па тука доаѓа и самото име на манастирот[1].

Со доаѓањето на Советите, манастирскиот комплекс бил најпрвин затворен. Во 1935 година година голем дел од комплексот бил разрушен.

Наводи[уреди | уреди извор]