Монашки манастир (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Богојавленски манастир
Богоявленський собор
Карта
Координати: 50°27′56″N 30°31′14″E / 50.46556° СГШ; 30.52056° ИГД / 50.46556; 30.52056
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1690-1693
Архитектура
Архитект(и)Осип Дмитриевич Старцев
Урната1935

Монашкиот манастир или Богојавленскиот манастир е православен манастир во Подил, Киев, Украина, во близина на плоштадот Контрактова. Историјата на манастирот е испреплетена заедно со онаа на Националниот универзитет Киево-Могиланска академија, која се наоѓа во истиот комплекс.

Манастирот се претпоставува дека бил основан од страна на цариградскиот патријарх Еремија II. Теофан III, Патријарх на Ерусалим, го реорганизирал манастирот во монашко училиште, па тука доаѓа и самото име на манастирот[1].

Со доаѓањето на Советите, манастирскиот комплекс бил најпрвин затворен. Во 1935 година година голем дел од комплексот бил разрушен.

Наводи[уреди | уреди извор]