Црква на животоносниот извор (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква на животоносниот извор
Церковь Живоносного Источника
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана 1913

Црквата на живоносниот извор (украински: Церковь Живоносного Источника) е црква која се наоѓа во Киево-печерската лавра во Киев, Украина.

Црквата била изградена во 1913 година. Во времето на Големата патриотска војна била многу оштетена, а по доаѓањето на комунистите била оставена во руини. Нејзиното санирање започнало во 1980-тите.