Државна историска библиотека на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Државна историска библиотека
Державна історична бібліотека
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Почната1939

Државната историска библиотека на Украина (украински: Державна історична бібліотека України) се наоѓа во Киевско-печерската лавра, во Киев, Украина.

Библиотеката била основана во 1939 година. Во времето на Втората светска војна, зградата била уништена, а голем дел од книгите изгорени или уништени[1]. Во 1952 година, библиотеката продолжила да работи со точно 339.214 тома. Книгите опфаќаат темматики од историја, археологијата, етнографијата, лингвистиката, литература, уметност, филозофија, религија итн.

Библиотеката спроведува научно-издавачката дејност пдмпсмп дава библиографски наводи.

Во септември 2009 година, со декрет на претседателот на Украина, библиотеката доби статусот на национална институција[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Се смета дека околу 500.000 тома биле уништени или украдени
  2. „Про надання Державній історичній бібліотеці України статусу національної: Указ Президента України № 780/2009 від 30 вересня 2009 року“. Посетено на 2009-10-12.