Црква на сите светители (Печерски реон - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква на сите светители
Церква Всіх Святих
Карта
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1696
Архитектура
Завршена1698

Црквата на сите светители (украински: Церква Всіх Святих) е црква која се наоѓа во Киевско-печерската лавра во Киев, Украина.

Христијанскиот храм бил изграден во периодот од 1696 до 1698 година во стил на барок.