Музеј на историските скапоцености на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј на историските скапоцености на Украина
Музей історичних коштовностей України
Ковнировский корпус 2009.jpg
Поглед кон музејот
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Почната1969

Музејот на историските скапоцености на Украина (украински: Музей історичних коштовностей України) е еден од водечките музеи во Украина и светот, кој се состои од историски и уметнички скапоцености од благородни метали и скапоцени камења.

Музејот е гранка на Националниот историски музеј на Украина и за јавноста за прв пати бил отворен на 7 јануари 1969 година.

Музејот се наоѓа во комплексот Киевско-печерска лавра. Денеска тој се состои од околу 56.000 артефакти од археолошко, културно и историско значење.

Најстарите предмети датираат од 4 век п.н.е.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]