Црква Свети Петар и Свети Павле (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Петар и Свети Павле
Петропавлівська церква
Место  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 1610
Архитектура
Стил готска архитектура
Урната 1930

Црквата Свети Петар и Свети Павле (украински: Петропавлівська церква) е поранешна црква која се наоѓала во Киев, Украина.

Овој поранешен православен храм бил изграден во 1610 година а бил разрушен во 1930 година. Пред да биде разрушен, храмот бил единствениот пример во градот од готска архитектура.