Црква Свето Преображение (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свето Преображение
Спасо-Преображенська церква
Карта
МестоКиев
ЗемјаУкраина
ВероисповедУкраинска православна црква - Московски патријарх
Историја
Основана2003
Архитектура
Завршена2007

Црквата Свето Преображение (украински: Спасо-Преображенська церква) е црква која се наоѓа во Киев, Украина.

Иницијативата за изградба на оваа црква започнала во 1998 година, за да на 4 декември 1998 година биде изградена капелата во црквата. Во октомври 1999 година храмот бил осветен од страна на митрополитот Владимир.

Сепак, овој храм бил премал за верниците, па во 2003 година започнала изградба на нова црква. Целосната изградба на црквата завршила во 2007 година, а на 10 ноември 2007 година била осветена од страна на митрополитот Владимир.