Црква Фјодор Освјаченски (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Фјодор Освјаченски
Церква Феодора Освяченого
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана1871
Архитектура
Завршена1874
Урната1935

Црквата Фјодор Освјаченски (украински: Церква Феодора Освяченого) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1874 година, а била разрушена во 1935 година.