Подолски реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подолскиот реон
Подільський район
Киевски реони
Грб на Подолскиот реон
Грб
Местоположба на Подолскиот реон
Општина  Украина
Област  Киев
Површина
 • Вкупна 34.04 km2 (13.14 sq mi)
Население
 • Вкупно 198.120
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)

Подолскиот реон (украински: Подільський район; руски: Подольский район ) е административен реон во Киев, главниот град на Украина. Реонот официјално бил основан во 1921 година.

Денеска во оваа област се наоѓаат повеќе значајни градби и тоа: