Десњански реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Десњански реон
Деснянський район
Грб на Десњански реон
Местоположба на Десњански реон
Country Украина
[[Област ]]Киев
Управа
 • Head of District AdministrationВиктор Жеребнюк
Површина
 • Вкупна148 км2 (57 ми2)
Население [a][1]
 • Вкупно349.538
 • Густина2.315/км2 (6,000/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоhttp://www.desn.gov.ua

Десњанскиот реон (украински: Деснянський район ) е административен реон во Киев, главниот град на Украина.

Реонот се наоѓа во југоисточниот дел на градот. Како административна единица во рамките на градот бил основан на 30 декември 1987 година, и во тоа време се нарекувал Ватутински реон, според советскиот водач Николај Ватутун. Во 2001 година областа го добила своето денешно име.

Областа опфаќа површина од 14.800 хектари, населението е околу 345,200 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vilenchuk, S. R.; Yatsuk, T.B. (eds.) (2009). Kyiv Statistical Yearbook for 2008. Kiev: Vydavnytstvo Konsultant LLC. стр. 212. ISBN 978-966-8459-28-3.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)