Днепарски реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Днепарски реон
Дніпровський район
Грб на Днепарски реон
Местоположба на Днепарски реон
Country Украина
ОбластКиев
Управа
 • MayorТетјана Строкан
Површина
 • Вкупна66,7 км2 (258 ми2)
Население
 • Вкупно334.000
 • Густина1.311/км2 (3,400/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоwww.dnipr.da-kyiv.gov.ua

Днепарскиот реон (украински: Дніпровський район; руски: Днепровский район) е административен реон во Киев, главниот град на Украина.