Холосеевски реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холосеевски реон
Голосіївський район
Грб на Холосеевски реон
Местоположба на Холосеевски реон
ОбластКиевска градска општина
Управа
 • MayorМелничук Андриј
Површина
 • Вкупна156,35 км2 (6,037 ми2)
Население
 • Вкупно205.300
 • Густина1.311/км2 (3,400/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
LandmarksМузеј на народната архитектура, Манастир Свети Пантелејмон, Бајковски гробишта
Метро станициЛибидска станица, Украинска станица, Репубиканска станица
Мреж. местоgolosiiv.gov.ua

Холосеевскиот реон (украински: Голосіївський район; руски: Голосеевский район) е административен реон во градот Киев, главниот град на Украина.

Оваа област била создадена како резултат од последната административна поделба на градот која била спроведена во септември 2001 година, според одлуката на Киевскиот градски совет на 1 јануари 2001 година.

Реонот се наоѓа во југозападниот дел на Киев, и граничи со реоните Шевченко, Соломенскиот реон, Печерскиот реон и Дарницкиот реон. Реонот започнува од улицата Крештатик, и се протега кон југозападниот влез во градот.

Познати атракции: