Бајковски гробишта (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајковски гробишта
Baikove-cemetery-2008.jpg
Влезот на гробиштата
Податоци
Основани1833
МестоКиев, Украина
ЗемјаУкраина
Координати50°25.00′N 30°30.35′E / 50.41667° СГШ; 30.50583° ИГД / 50.41667; 30.50583Координати: 50°25.00′N 30°30.35′E / 50.41667° СГШ; 30.50583° ИГД / 50.41667; 30.50583
Типјавни
Големина72,47 хектари

Бајковите гробишта (украински: Байкове кладовище) се познати историски гробишта кои се наоѓаат во Киев, Украина. Гробиштата во употреба се од 1833 година. Овде биле закопани неколку познати Украинци, како Михајло Хрушевски, Лесја Украинка, Владимир Шчербицки и Валериј Лобановски.

Историја[уреди | уреди извор]

Гробиштата биле основани во 1833 година. Името на гробиштата доаѓа од генералот Бајков. Покрај православни, овде се наоѓаат и католички и лутерански гробови.

Во текот на советската ера, гробиштата станале главна некропола на киевската интелигенција.