Улица на Иван Мазепа (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Улица Иван Мазепи (Киев))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Улица Иван Мазепи
Вулиця Івана Мазепи(украински)
Поранешни називи:Николаевска улица
Место:Киев, Украина

Улицата на Иван Мазепа (украински: Вулиця Івана Мазепи) е улица која се наоѓа во Печерскиот реон на Киев, Украина. Улицата се наоѓа меѓу Арсеналниот плоштад и Плоштадот на славата.

Местото каде денеска се наоѓа улицата било населено уште во времето на Киевска Рус, поврзувајќи го градот со Киево-Печерската лавра. Во текот на 19 век улицата била изградена и посветена на Свети Никола. Во 1919 година, улицата го добила своето денешно име.

На оваа улица се наоѓаат амбасадите на Латвија и Молдавија, поликлиниката на Печерскиот реон како и Киевката палата на младите.