Прејди на содржината

Патонски мост (Киев)

Координати: 50°25′38″N 30°34′55″E / 50.42722° СГШ; 30.58194° ИГД / 50.42722; 30.58194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Патонски мост
Міст Патона
Координати50°25′38″N 30°34′55″E / 50.42722° СГШ; 30.58194° ИГД / 50.42722; 30.58194
Носиавтомобили
ПреминуваДнепар
МестоКиев, Украина
ОдржувачKyivavtodor
Особености
Материјалчелик
Вкуп. должина1,543 метарs (5,062 ст)
Ширина21 метарs (69 ст)
Распони26
Носачи во вода48
Носивост70,000 дневно
Натпростор18 метарs (59 ст)
Историја
ПроектантЕвгениј Патон
Почнатјуни 1941
Завршенноември 1953
Отворен5 ноември 1953
Пуштен5 ноември 1953
Сообраќај
Дневен сообраќај36,000 дневно
Местоположба
Карта

Патонскиот мост (украински: Міст Патона) е мост се наоѓа во престолнината на Украина, Киев. Мостот минува преку реката Днепар, а е именуван според нејзиниот градител, Евгениј Патон.

Овој мост бил изграден во периодот од 1941 до 1953 година, и е најголемиот во Украина со должина од 1.543 метри или 5.062 стапки. Официјално бил отворен на 5 ноември 1953 година. По неговото отворање, мостот немал некои поголеми обнови до 1968 година, кога биле поставени огради од двете страни, бил обележан пешачкиот и автомобилскиот сообраќај. Во 1976 година се сметало дека мостот нема да може да издржи, бидејќи бил дизајниран за околу 10.000 возила на ден. Сепак, резултатите покажале дека мостот е способен да издржи и до 70.000 возила дневно.

Во 2004 година, мостот претрпел голема реконструкција. Истата година престанал да постои трамвајскиот сообраќај покрај мостот, а биле додадени дополнителни ленти преку кои бил регулиран големиот метеж по мостот. Денеска, мостот е поделен на седум патеки. Од 1 февруари 2008 година, по иницијатива на Министерството за транспорт на Украина, на мостот било додадено дополнително осветлување. Во 2009 и 2010 година, мостот бил повторно реновиран.

Кон крајот на 2011 година, мостот треба да започне со нова реконструкција.