Прејди на содржината

Киевска железничка станица

Координати: 50°26′26″N 30°29′22″E / 50.44056° СГШ; 30.48944° ИГД / 50.44056; 30.48944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевска железничка станица
украински: Київ-Пасажирський
руски: Киев-Пассажирский
железничка станица
Општи информации
Координати50°26′26″N 30°29′22″E / 50.44056° СГШ; 30.48944° ИГД / 50.44056; 30.48944
СопственикУкраински железници
Колосеци14
Историја
Отворена1870
Повторно изградена1932, 2001
Електрифицирана1950

Киевската железничка станица (украински: Київ-Пасажирський) е железничка станица која се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Објектот претставува комплекс од Централната киевска станица, Јужната станица како и соседната реонска станица. На оваа станица се опслужуваат повеќе од 170,000 патница, според податоци од 2005 година. Киевската железница нуди услуги од мали растојанија до меѓународни. Една станица од Киевското метро завршува токму на ова место.

Старата железничка станица била изградена во периодот од 1868 до 1870 година. Денешната Централна станица била изградена во текот од 1927 до 1932 година и дизајнирана од страна на О. Вербицки и истата е изградена во украински барок стил.

Денеска, станицата е преоптоварена со сообраќај.