Шумски гробишта (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шумски гробишта
Лісовий цвинтар
Влезот од гробиштата
Податоци
Основани1970
МестоКиев, Украина
ЗемјаУкраина
Координати50°29′58″N 30°38′1″E / 50.49944° СГШ; 30.63361° ИГД / 50.49944; 30.63361
Типјавни
Големина142 хектари

Шумските гробишта (украински: Лісовий цвинтар) се гробишта кои се наоѓаат во Киев, Украина.

Оваа некропола е една од најголемите во градот. Била основана во 1970 година. Името на гробиштата доаѓа од тоа што комплексот е опкружен од шума.

Гробиштата зафаќа површина од 142 хектари.

На овие гробишта почиваат: