Мариински парк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мариински парк
Маріїнський парк
Парк
Земја  Украина
Општина Киев
Знаменитост Мариински дворец

Мариинскиот парк (украински: Маріїнський парк) е парк кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев. Паркот се наоѓа кај улицата Михајло Хрушевски.

Паркот бил основан во 1874 година[1]. Паркот има површина од 8,9 хектари. Поранешни имиња на паркот се Жртви на револуцијата, Пролетерски парк и Советски парк. Главниот влез на паркот се наоѓа спроти украинското собрание и Мариинскиот дворец.

Наводи[уреди | уреди извор]